Добірка мультфільмів та розмальовок про Україну «Це — наше, і це — твоє» (матеріали до першого шкільного уроку)
ЦЕ – НАШЕ, І ЦЕ – ТВОЄ
(проект телеканалу «ПЛЮСПЛЮС» — в допомогу школярам, батькам та вчителям)
Країна, в якій створили найбільший у світі літак, в якій є найдовший у світі музичиний інструмент, яка має найбільші запаси солі в Європі — це все наша Україна. Мультсеріал «Це — наше, і це — твоє» у легкій, яскравій і дотепній формі розповідає юним глядачам про здобутки і досягнення, якими пишається вся країна, і якими вони можуть також пишатися.
Матеріали для першого шкільного уроку:
1. Асканія-Нова
Один з найдавніших заповідників — наш!
В Україні існує дивний степ, жодного разу не ораний, дикий. Хазяї там — не люди, а тварини. І називається – заповідник Асканія-Нова. Там вільно живуть тварини з усього світу. Зебри з зубрами, дикі коні Пржевальського, рідкісні рослини, птахи та комахи. Асканія-Нова – один з найстаріших та найвідоміших заповідників у світі, з унікальним та чарівним світом. Це — наше і це — твоє!
2. Гіпсова печера
Найдовша в світі гіпсова печера – наша!
Цю печеру створила природа! Щоб обійти її, знадобиться не менше ніж тиждень! А висота її — як чотири жирафи! Довжина її підземних ходів простяглася аж на 240 з половиною кілометрів! Наша печера — тричі рекордсменка у Книзі рекордів Гіннеса!
Це – наше і це – твоє!
3. Мапа
Одна з найдавніших мап у світі, знайдених на Землі, наша!
Мапа на кістці мамонта! Був час, коли не існувало ні паперу, ні олівців зовсім. І щоб намалювати, наприклад мапу, потрібні були кістка великої тварини та камінь. Отаку мапу і знайшли в Україні, у поселенні древніх мисливців. На ній було зображено річку, дерево та курінь. Це — наше і це — твоє!
4. Гасова лампа
Перша у світі гасова лампа – наша!
Коли ще не було електричних ламп, люди користувалися свічками. Їхнього світла було замало аби ввечері гратися, малювати та читати. Наш винахідник придумав лампу, у яку заливалась рідина – гас. Вона була дуже яскравою і швидко стала популярною у всьому світі! Це — наше і це — твоє!
5. Сіль
Найбільші запаси солі в Європі – наші!
Без солі не може прожити жодна людина. Її видобувають по всьому світу, і в Україні також. Наші запаси солі — найбільші в Європі! А утворена соляна печера стала настільки велика, що в ній навіть літали на повітряній кулі! Нашої солі дуже багато. Якщо посипати нею всю планету, то вона вкриється сіллю наче сніжною ковдрою 🙂 Це — наше і це — твоє!
6. Шлях із варягів у греки
Важливий древній водний торговий шлях — наш!
У далеку давнину, нашою землею пролягав головний торговий шлях – «Із варягів у греки». Він єднав Північ і Південь. Проходив через два моря та три річки. Купці долали цей шлях за місяць! Возили на продаж хліб, срібло, хутро, мед. Додому везли прянощі, коштовні тканини, прикраси та інші цікавинки. Це – наше і це – твоє!
Источник статьи: http://mala.storinka.org/%D0%BC%D1%83%D0%BB%D1%8C%D1%82%D1%84%D1%96%D0%BB%D1%8C%D0%BC%D0%B8-%D1%80%D0%BE%D0%B7%D0%BC%D0%B0%D0%BB%D1%8C%D0%BE%D0%B2%D0%BA%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%BE-%D1%83%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D1%83-%D1%86%D0%B5-%D0%BD%D0%B0%D1%88%D0%B5-%D1%96-%D1%86%D0%B5-%D1%82%D0%B2%D0%BE%D1%94.html
Конспект уроку «Це наше і це твоє»
1 вересня 2016 Поляк О. С. 3 – Б клас
Тема: Це наше і це твоє.
Мета: Розширити знання учнів про фрагменти з історії України; донести до учнів необхідність збереження культурної спадщини Батьківщини; донести важливість збереження патріотичного духу у кожного громадянина;виховувати культуру взаємовідносин між людьми у щоденному житті, повагу до традицій і звичаїв; сприяти розвитку пізнавального інтересу.
Обладнання: ІКТ, відео, картки, роздатковий матеріал.
І. Організаційний момент.
Ось дзвіночок пролунав,
Дзвінко пісню заспівав.
Сьогодні урок відкритий для всіх,
Багато батьків! Тож вітаємо їх!
— Правильно, спочатку – краса, а потім сила.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
— У якій країні ми живемо? (Україна)
— Як називають громадян України?
Ще малий, але ж сміливець —
Сам біжить у гай.
Ти, мій хлопче, українець —
Ще мала, а по барвінок
Вже ходила в гай.
Ти, дівчатко, українка —
Вирина стежина рідна
Мати наша — Україна,
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Яка наша Україна?
Про це ми дізнаємося, ідучи сторінками вірша. (Завдання для батьків дібрати риму до вірша).
Україна (учні працюють біля дошки).
Завдання для батьків:
Скласти даймонд до слова «Море» за зразком.
Перегляд відео презентації «Краса української землі».
Одна Батьківщина, і двох не буває,
Місця, де родилися, завжди святі.
Хто рідну оселю свою забуває,
Той долі не знайде в житті.
У рідному краї і серце співає,
Лелеки здалека нам весни несуть.
У рідному краї і небо безкрає,
Потоки, потоки, мов струни, течуть.
Тут мамина пісня лунає і нині,
Її підхопили поля і гаї.
Її вечорами по всій Україні
Співають в садах солов’ї.
І я припадаю до неї устами,
І серцем вбираю, мов спраглий води.
Без рідної мови, без пісні, без мами,
збідніє, збідніє земля назавжди.
Наша Батьківщина багата своїми здобутками.
(Перегляд відео «Це наше і це твоє»)
І V . Робота з текстом «Україна – моя Батьківщина».
4.1 Словникова робота.
— У тексті вам будуть зустрічатися важкі для читання слова. Давайте їх прочитаємо.
Перегляд малюнків із тексту.
4.2 Читання тексту учителем.
— Послухайте уважно розповідь «Україна моя Батьківщина» і виберіть з малюнків той, який найбільше підходить за змістом.
Україна моя Батьківщина
Україна — моя Батьківщина і я пишаюсь тим що я українець.В Україні я народився, зростаю, навчаюся, звідси мій рід. Я люблю її мальовничі простори, лани, поля, ріки, ліси і гори…
Щоб полюбити свою країну її треба пізнати багато подорожуючи. Вам доводилось стояти на верхівці муру Хотинської фортеці на Дністрі? Її висота сягає сорока метрів, товщина стін п’яти. Це велична споруда, одна з пам’ яток архітектури. Відчуваєш подих століть, торкаєшся не просто теплого каменю, а нашої історії.
А ви підіймались на гору Говерлу в Карпатах? Це найвища точка України. Як приємно стояти відчуваючи свист вітру у вухах, а пе р ед очима скільки бачить око — величні гори.
А в сорочинцях були, де все як у Гоголя ? Очі розбігаються від розмаїття товарів українського виробництва. Обов’язково везеш додому щось на згадку про край де був.
А петриківський розпис бачили? Він зберігся ще з сімнадцятого століття, Розвивається в наш час і відомий в усьому світі. У селі Петриківка працюють художники. На скляну палітру наносять всі кольори веселки — це гуаш. Спочатку майстриня робить легенький ескіз олівцем, а потім починає чаклувати пензлями різної товщини. Її рухи впевнені і плавні. Мазки лягають швидко один за одним утворюючи казковий рослинний орнамент, дивовижної краси птахів.
Кожна робота неповторна, за нею стоїть автор, у нього свій стиль письма. Тому свої роботи майстер побачить серед тисяч екземплярів.
Я люблю наші українські витвори мистецтва, наші українські пісні і приказки , мудрі казки, твори видатних письменників,бо я українець. Я хочу бачити свою країну квітучою, де кожна людина відчуває себе щасливою.
4.3 Читання тексту учнями.
4.4 Робота над аналізом змісту оповідання.
Про що розповідається в оповіданні?
Що стоїть на верхівці муру на Дністрі?
Найвища точка України?
У якому селі малюють петриківський розпис?
4.5 Вибіркове читання.
— Знайдіть в тексті речення, за його початком.
Це велична споруда….
А ви підіймались….
— Знайдіть в тексті речення, за його закінченням.
… . дивовижної краси птахів.
… . відчуває себе щасливою.
4.6 Робота в групах.
Скласти 5 речень про Україну.
Скласти 5 запитань за змістом твору.
Доповнити текст словами з довідки.
Україна — це отча земля, рiдний край , де ми народилися.
Столиця України – Київ. Широкi i чарiвнi простори, прекраснi села i мiста. Могутньо котить до Чорного моря сивi хвилi найбiльша рiчка України — Днiпро . Україна — одна з найбільших держав Європи .
Назвати видатних українців за малюнками.
Що нового дізнались на уроці?
Що найбільше сподобалось?
Чи задоволені ви роботою на уроці?
Діти, на завершення, давайте помолимось за нашу Батьківщину – Україну.
Источник статьи: http://infourok.ru/konspekt-uroku-ce-nashe-i-ce-tvoe-1163792.html
Це -наше і це-твоє розробка уроку для виховної години
«Це – наше і це – твоє!»
Перший урок 2016/ 2017 н.р.
Турта О.А.,
вчитель початкових класів
Одеської ЗОШ №107
3 клас
Тема: Це – наше і це – твоє!
Мета: ознайомити учнів з основними історичними подіями становлення української державності, культурними здобутками, національними цінностями та досягненнями України в роки незалежності;
формувати усвідомлене відчуття приналежності до української громади, почуття особистої відповідальності за долю держави та українського народу;
розвивати бажання працювати задля ефективного зростання країни; виховувати повагу до державної символіки, історичних надбань, шанобливе ставлення до звичаїв, культурних традицій українців та представників інших національностей, котрі проживають в Україні.
Обладнання: державна символіка України – Прапор, Герб, Гімн; ілюстрації та фотознімки відомих куточків України, Європи, області; відеоролики телеканалу ПЛЮСПЛЮС «Це – наше і це — твоє»; ілюстрації краєвидів України та рідного краю; елементи народної символіки; зразки вишиваних візерунків на сорочках/рушниках/карті «Україна вишивана»; портрети видатних українців і відомих людей рідного краю; тексти художніх творів; світлини пам’ятних місць України.
Хід уроку
І. Організаційна частина
Оця земля, це небо, ці стежини,
Поля безкрайні, річенька в гаю,
Усе – моє, все зветься – Україна,
Її – всім серцем рідну я люблю!
Шумливий ліс, Дніпра зелені кручі,
Говерла, що знялась за небокрай…
Ці люди – роботящі і співучі,
Це все моє – це наш славетний край.
Земля, омита кров’ю, буде завше
Боротись за святе і за своє.
І Схід, і Захід – все це рідне, наше.
Усе її багатство – це твоє!(А. Ткаченко)
1.2. Перегляд відеоролика. Тіна Кароль та Голос.Діти «Україна – це ти»
(За можливості пропонується завчасно роздати дітям слова пісні, щоб на уроці увесь клас під відеосупровід виконав музичну композицію).
1.3.Хвилина мовчання
— Сьогодні, у цей святковий та урочистий день, коли школи знову привітно відчинили свої двері, коли тисячі дітей з усіх куточків нашої країни сіли за шкільні парти, ми з сумом та тугою вболіваємо серцем за всіх, хто поклав своє життя для нашого вільного майбутнього. Щоб без гуркоту гармат, пострілів та вибухів, щоб під синьо-жовтим стягом України тисячі малят прийшли до Храму Науки, наші захисники, наші воїни, наші Герої віддали найдорожче – свої життя. Давайте вшануємо їх хвилиною мовчання.
ІІ. Основна частина
2.1. Бесіда
— Нещодавно наша держава відзначила знаменну дату. Хто знає – яку? — Правильно. 25-та річниця Незалежності не була легкою, але всього за чверть століття Україна багато здобула. Наші пам’ятки архітектури відвідують європейці, нашу продукцію з радістю споживають у всьому світі, нашу вишиванку вважають витвором мистецтва та навіть створили на її честь свято!
— А хто підкаже, коли відзначають Всесвітній день вишиванки? — Так. Третього четверга травня уся Україна майорить червоними та чорними, синіми та блакитними, зеленими та білими кольорами і дивний візерунок простирається від Ужгорода до Луганська, від Чернігова до Севастополя: великі й малі, молоді та літні, чорняві й русяві – усі зодягаються у вишиванку. Візерунки на вишитих сорочках та рушниках – не просто орнаменти – це прадавні обереги. Давайте уважно переглянемо невеличкий ролик: можливо, чогось про вишиванку ми іще не знаємо?
2.2. Перегляд відеоролика телеканалу ПЛЮС ПЛЮС «Знана у всьому світі вишивка — наша»
— Що нового ви дізналися з відео? — А про що вже вам було відомо раніше? — Розгляньте зразки вишиваних візерунків, які є сьогодні в нашому класі. Що ви на них бачите? Які рослини ви впізнаєте у цій вишивці? — На вашу думку, чому на багатьох зразках є дуб та калина? — Правильно. Дуб та калина, а ще верба та тополя, житнє колосся та маковий цвіт (вчитель показує ілюстрації усіх рослин) – це все – рослинні символи України. — Вважалося, коли в родині народжується хлопчик, батько має посадити дуба, адже разом з молодим деревцем зростатиме і сила маленького хлопчика, він стане мужнім, кремезним та відважним.
Якщо ж на світ з’являлася дівчинка – у подвір’ї садили калиновий кущ, бо «…як розцвітає щовесни калина буйним цвітом, як нанизує червоне намисто щоосені, так цвістиме і рум’янітиме донечка…».
Дуб та калина – символи краси та сили. Саме тому, вишиваючи синові сорочку, а доньці весільний рушник, мати обов’язково вишивала дубове листя та калинові кетяги – як побажання доброго здоров’я, міцності родини та довгого і щасливого життя. Обереги – невід’ємна частинка душі українського народу. Та не лише сорочка й рушник були оберегами нашого народу. Давайте переглянемо відеоролик і дізнаємося, які ж ще обереги славлять українців у всьому світі.
2.3. Перегляд відеоролика телеканалу ПЛЮС ПЛЮС «Легендарні обереги – наші!»
— Отже, які ще обереги характеризують українську націю? — На вашу думку, чому ляльку-мотанку виготовляють без голки і ножиць? — Саме так. Обмотуючи і обв’язуючи ляльку-мотанку кольоровими нитками і стрічками, майстрині подумки бажали майбутньому власнику ляльки здоров’я, любові, добра. Вважалося, що голка чи ножиці можуть пошкодити «ниточку здоров’я» чи «стрічечку достатку» і саме тому ці інструменти ніколи не використовувались при виготовленні ляльки-мотанки.
2.4. Виготовлення «Символу класу» — Ми сьогодні у класі теж створимо свій оберіг – свій віночок, який буде нашим символом. Погляньте-но сюди – це український вінок. І кожна рослинка в нім – то знак: Волошки сині – символ чистоти, Колосся в ньому – то мотив багатства, А маків цвіт – любові й доброти, Ромашки білі – символ миру й щастя.
Калини листя у вінок вплели, Щоб про красу ми теж не забували: Краса обличчя – то не ж назавжди — Краса душі – оце навіки з нами! (А.Ткаченко)
— Ось який символічний у нас віночок! Що ж у ньому головне, на ваш погляд? — Саме так. Краса душі – то найважливіша людська риса, адже народна мудрість каже: добра душа – то повна криниця, а темна душа – криниця пуста.
— Кожен з вас – це невтомне дзвінке джерельце. Кожен з вас дарує цьому світові і людям навколо часточку добра. Давайте ми вплетемо у наш віночок стрічечки і побажаємо один одному, усім українцям та людям світу чогось доброго.
(Учні прикріплюють паперові кольорові стрічки на символічний вінок. Прикріплюючи стрічку, кожен каже: я бажаю (кожному з нас/українцям/нашому класу) миру, добра, сонця, любові, щастя і т. ін. За умови малої наповнюваності класу доцільно використати вінок з живих квітів та зав’язувати на ньому справжні стрічки).
— Без символів та оберегів важко уявити багатомільйонну українську родину, але ще важче уявити собі українців без пісень і танців. — Національна урочиста пісня нашої держави має назву «Гімн України» і виконується на всіх державних святах, лунає перед відкриттям конкурсів та чемпіонатів, звучить у стінах кожної української школи. Але не лише ця пісня характеризує українську націю. Українці, як відомо, співоча нація, і без пісні не проходить жодна подія. Жваві та веселі, журливі та сумні мотиви споконвіку линули в височінь з українських земель. Національні інструменти – кобза, ліра та бандура (вчитель демонструє ілюстрації / справжні інструменти. За наявності інструменту, доцільне учнівське виконання мелодії на вибір класовода чи муз. керівника) завжди супроводжували вистави кобзарів. — Перегляньмо відеоролик і дізнаємось ще щось цікавеньке про дух кобзарства!
2.5. Перегляд відеоролика телеканалу ПЛЮС ПЛЮС «Незламний дух кобзарства»
— Ким ще, окрім співців, були кобзарі? — Чому люди охоче збирались їх слухати? — Звідки кобзарі здобували знання? — Ми вже побачили, що співоча душа українського народу не може жити без пісні. А чи знаєте ви, що є один український музичний твір, композитора Миколи Леонтовича, слова якого перекладено більш ніж на 200 мов світу?
— Ця пісня лунала навіть у відомих голлівудських фільмах, зокрема у відомій дитячій кінострічці «Один вдома». Чи знаєте ви що це за пісня? — Ця пісня зветься «Щедрик». Подивімось відео!
2.6. Перегляд відеоролика телеканалу ПЛЮС ПЛЮС «Різдвяні традиції. Щедрик»
— Не лише піснями славиться Україна. Візитною карткою українського народного мистецтва є й танець. Чи знаєте ви його назву? — Це танець – Гопак. Давайте дізнаємось більше про нього!
2.7. Перегляд відеоролика телеканалу ПЛЮС ПЛЮС «Всесвітньо відомий танок Гопак – наш!»
— Отже, чому український народний танець має назву «Гопак»? — Що потрібно було для того, аби вправно виконати елементи танцю? — Україна – велика країна. ЇЇ кордони межують з сімома країнами світу, а південне узбережжя омивається аж двома морями. Пам’ятаєте назву цих морів? — До речі, Чорне море, яке в Україні нині відвідують не лише українці, а й білоруси, румуни, поляки, молдавани, чехи не завжди так називалось. Давайте переглянемо ролик і дізнаємось, чому Чорне море отримало таку назву.
2.8. Перегляд відеоролика телеканалу ПЛЮС ПЛЮС «Особлива червона фарба – наша!»
— Отже, чому Чорне море саме так називається? Яку назву воно мало спочатку? — Наша країна славиться не лише морями, але річками й озерами, горами та рівнинами, родючими чорноземами, безмежними горами та пишними лісами. Все це багатство українці берегли тисячі років і з любов’ю передавали з покоління в покоління, примножуючи та збагачуючи здобутки попередніх поколінь. І до наших часів збереглись історичні пам’ятки, коштовності, предмети побуту, які можуть розповісти усьому світові про славетну історію нашого народу. Одна з таких пам’яток – золота пектораль – прикраса скіфського царя, що жив на території сучасної України більш як 2,5 тисячі років тому (вчитель демонструє фото / ілюстрації). Пектораль чудово збереглася, більшість часу знаходиться в одному з музеїв Києва і час від часу експонується у найвідоміших музеях світу. Подивімось!
2.9. Перегляд відеоролика телеканалу ПЛЮС ПЛЮС «Неймовірні археологічні знахідки – наші!»
— Що нового ви дізналися з цього відеоролика?
ІІІ. Заключна частина
— Безумовно, багата наша Батьківщина. Стільки цікавих місць, корисних природних ресурсів та неймовірно красивих культурних реліквій береже вона в собі. Під час цього навчального року ми з вами познайомимося з мальовничими куточками нашої держави, полинемо в далеке історичне минуле і спробуємо зазирнути у майбутнє, відвідаємо багато цікавих місць та познайомимося зі славетними українцями, які відкрили ім’я України усьому світові, показали її багаті таланти та свободолюби вий дух. Бережіть свою Батьківщину, любіть свій рідний край, бережіть природу, прикрасьте нашу країну своїми добрими вчинками, щоб і ваше ім’я, ймення вашого роду звучало у віках лише з добрим словом.
Шануйте батька й неньку, допоможіть другові у біді, подайте руку допомоги тому, хто цього потребує, і тоді здійметься Україна з колін, розправить широкії крила і гордою птахою летітиме до волі, щастя та свободи. Вчіться невпинно, черпайте мудрість з книги і слава про видатних синів та дочок лунатиме на увесь світ. Відсьогодні дорога до знань поведе нас усіх новим, незвіданим, широким і дуже важливим шляхом. У добру путь!
Источник статьи: http://multiurok.ru/files/tsie-nashie-i-tsie-tvoie-rozrobka-uroku-dlia-vikho.html